| Luogo di origine: | Cina |
|---|---|
| Marca: | SAFEGAS |
| Certificazione: | CNEX CE ISO9001, ISO14001, ISO45001 |
| Numero di modello: | YT-95H |
| Quantità di ordine minimo: | 1 |
| Prezzo: | negoziabile |
| Imballaggi particolari: | Cartone |
| Tempi di consegna: | 3 giorni di lavoro |
| Termini di pagamento: | T/T, Unione Occidentale |
| Capacità di alimentazione: | 1000 pezzi al mese |
| Gas rilevato: | COV | Allineare: | 0-100 ppm |
|---|---|---|---|
| Resolusion: | 0,1 ppm | Tipo di sensore: | Elettrochimico |
| Codice HS: | 9027100090 | Dimensioni: | 180 mm × 150 mm × 90 mm |
| Peso: | meno di 1,6 kg | Grado antideflagrante: | Ex d IIC T6 GB |
| Display: | schermo LCD | Ripetibilità: | ≤ ± 1% |
| F.S./anno): | ≤ ± 1% |
High-precision Fixed VOC Gas Detector with diffusion detection principle, designed for industrial safety applications.
YT-95H/YT-95H-A series is a cost-effective explosion-proof transmitter for the detection of flammable gases and toxic gases. Featuring a 3-wire 4 to 20 mA analog output with relays and RS485 Modbus protocol, it's compatible with most control systems. Third-party components such as horns, warning lights, and fans can be integrated into the system. With optional wireless function, operators can view data remotely on laptops, mobile phones, or cloud systems.
| Gas Detected | VOC |
| Detection Principle | Electrochemical |
| Measure Range | Specified according to application |
| Resolution | Specified according to application |
| Accuracy | ≤±2-5%FS (depending on the specific sensor) |
| Response Time (T90) | 15-30s (depending on the specific sensor) |
| Repeatability | ≤±1% |
| Zero Shift | ≤±1% (F.S./year) |
| Display | 4 digits Nixie tube display |
| Connection Mode | G1/2 external thread explosion-proof flexible pipe |
| Thread Size | M45×2mm |
| Temperature | -20℃ ~ 50℃ |
| Humidity | 0-95%RH (no condensation) |
| Material Case | Die-cast aluminum, Sensor housing: aluminum alloy or 316 stainless steel |
| Power | 12-36V DC |
| Dimensions | 180×150×90mm |
| Weight | ≤1.6kg |
| Explosion-proof Grade | Ex d IIC T6 Gb |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()